ماه گذشته باهمراهی ٣ دوست بزرگوار با تخصصها وحوزه هاى كارى متفاوت، سفری کوتاه به مسقط (عمان) داشتيم که بصورت خلاصه در اینجا در قالب 10 نکته از كشور عمان را میگذارم. شاید بخشى از واقعيت عمان باشد و برای بعضى دوستان، جالب.

١. عمان کشوری بسیار آرام است. با مردمانی آرام و با فرهنگ؛ از همين رو به سوئیس خاورمیانه هم مشهور شده.

٢. اكثر عمانی ها در عین مدرن شدن به سنت هایشان معتقدند، پوشاک، حجاب و فرهنگشان عمدتا عربی و اسلامى است. با وجود ارزش بالاى ريال عمانى ليكن اكثر آنها خيلى متمول و اهل خرج كردن مثل اماراتى ها نيستند!

سفر ناظم زاده به کشور عمان

٣. مثل دیگر کشورها، چینی ها در بازار عمان نفوذ بالايى کرده اند، فروشگاه های 1 ریالی (حدود 140هزارتومان) و سوق الصينى (بازار چینیها) مملو از کالاهای ارزان قیمت است که بازار عمان را گرفته اند و کار را برای بازرگانان ایرانی تاحدی سخت كرده اند.

٤. از تمام دنیا افراد مختلف جهت سكونت در مسقط در حال اقامت دائمى يا موقت هستند كه شهرک الموج نمونه موفق جذب اقامتگر و توریست درساحل مسقط است.

٥. عمانى ها اكثرا مهربان و باحس خوب هستند از مامورين فرودگاه گرفته تا فروشگاه ها. مثلا در یک حلوافروشی، چندین دیس حلوا (مسقطى) همراه با قهوه فقط برای نمونه گذاشته بودند که ما هر چقدر خواستيم تست كرديم و خورديم؛ این شايد نشان از اهمیت مشتری در این کشور است.

عمان

٦. عمان طبیعت زیبایی دارد، هم بندرهای زیبا دارد، هم سواحل جذاب، هم فضاهای سبز و کوهستانی و هم کویر و فضاهای جذاب برای سافاری.

٧. اجناس و کالاهای ایرانی در عمان کم و بیش توانسته اند جای خود را باز کنند، از مواد غذايى گرفته تا ساختمانى و پلاستيكى (مثلاکاله، زمزم، دایتی، عالیس، نائب و…) ولى هنوز هم براى بازرگانان ايرانى جای کار بسیاری در آنجا وجود دارد.

٨. در عمان، حس به ايران و ايرانى ها خوب است و ایرانیان زیادی درحال فعالیت نسبتا موفق هستند، پزشکان، تاجران، فروشگاه ها و … یک نمونه اش دوست خوب و همشهرى ما دکتر حسینی کیا که با ایشان ملاقاتی داشتیم و در آنجا در حال فعالیت ومشاوره حقوقی است.

٩. در مسقط، هتلها و مالها و فروشگاه های بزرگی ساخته اند که بسیار فراتر ازظرفیت و جمعیت و توریست فعلى آنهاست و اینها همه بايدمعطوف به نگاه به آینده باشد.

١٠. شهرکهای مسکونی متعدد ازجمله مسقط هیلز و شانگریلا همه درهایشان برای اقامت و سرمایه گذاری در عمان باز است و توفیق نسبتا خوبی در این زمینه داشته اند. و شيوه جذب سرمايه گذار و ثبت شركت و اعطاى اقامت با هزينه نسبتا كم در عمان همه درهمين راستاست.

* نكته آخر آنكه، ايران خودمان از هرجهت از اين نوع كشورها، بهتر است ولى حیف…..