۵ هدف مهم برای توسعه کسب و کار و مارکتینگ در سال ۹۵


سال ۱۳۹۵ سالی خاص و متفاوت در حوزه کسب و کار ایران خواهد بود.

از یکسو، بعد از چندین سال، ایران موقعیتی بدون تحریم را تجربه می کند، از دیگر سو ما با تغییر مجلس و بالتبع تغییر رویکرد آن مواجه خواهیم بود، از جهت دیگر با عنایت به حضور سرمایه گذاران خارجی و امکان رفت و آمد برندها،  محیط کسب و کار ایران دستخوش تغییر خواهد شد و در نتیجه ی تمامی این تغییرات و از آنجا که سال ۹۵، سال قبل از انتخابات ریاست جمهوری است، احتمال وجود رونق اقتصادی بیش از پیش خواهد بود.

اگر مدیر یک سازمان، شرکت، صنف، کسب و کار یا صنعت بتواند از این تغییرات و فرصتها به نفع خود استفاده کند، سال و سالهای خوبی پیش رو خواهد داشت و اگر هم در خواب غفلت بماند و یا خود را به خواب بزند و برای آیندهِ پیش رو، هدفگذاری و برنامه ریزی نکند، بی گمان پشیمان خواهد شد.

در راستای هدفگذاری هر چه بهتر در سال ۹۵، به طور اجمالی، ۵ هدف عمده ای که به نظر می رسد می تواند برای کسب و کارها در حوزه توسعه و تعالیِ مارکتینگ و برندینگ، مفید و موثر باشد را مرور می کنیم:

۱ امید داشته باشید و خود را توسعه دهید

یک مدیر خوب لازم است که در سال جدید، امید و توسعه را سرلوحه کار خویش قرار دهد. هم باید امیدوار بود و با امید حرکت کرد و هم باید به فکر توسعه و تعالی بود!

امید برای ما محقق نخواهد شد مگر با توجه به نقاط قوت خودمان و بهره گیری از فرصت های موجود، امید فراهم نمی گردد مگر با تبدیل کردن نقاط ضعف به نقاط قوت و عدم توجه به تهدیدها؛ فضای کسب و کار به گونه ای است که باید تهدیدها را دید اما از آنها اثر نپذیرفت، باید نقاط ضعف را شناخت اما آنها را در حرفه و شغل و زندگی، دخالت نداد.

در کنار امید و متاثر از آن، ما در زندگی شخصی، اجتماعی و شغلی خودمان نیز باید توسعه بیابیم. توسعه یک انسانِ موفق باید متوازن و همه جانبه باشد و نه فقط در عرصه مالی و اقتصادی که در سلامت جسمی، روابط خانوادگی، روابط دوستانه، پذیرفتن شکست ها و انتقاد پذیری، مسائل اعتقادی و معنوی و اخلاقی و توجه به آینده باشد.

۲ به مطالعه و آموزش اهمیت دهید

یک مدیر خلاق، همواره در حال مطالعه و آموزش است.

او بهترین کتابها و مقالات و نوشته ها و گفتگوها را رصد می کند، کتابها و مقالات در حوزه کاری خودش و در زمینه های موفقیت، انگیزش، مدیریت و کسب و کار را می خواند و همواره از آنها تاثیر می پذیرد . هدفگذاری شما می تواند خواندن حداقل ۱۰ کتاب، مطالعه حداقل ۱۰۰ مقاله در طی سال ۱۳۹۵ باشد. در کنار مطالعه، آموزش مداوم و مستمر، حضور در کلاسهای آموزشی، سمینارهای تخصصی مربوط به شغل شما و نیز و حضور همایش های عمومی در رابطه با مدیریت، ارتباطات، موفقیت و… بسیار مهم است. این را هم بدانید گرچه بسیاری از این مطالب کتابها و آموزش ها ممکن است برای شما تکراری باشند، اما با تکرار و توجه و تمرکز، شما می توانید، سال بهتری را تجربه کنید.

۳ فراتر از مارکتینگ و تبلیغات کلاسیک عمل کنید

در سال جدید، حتما از برنامه های تبلیغات سنتی و کلاسیک فرار کنید.

شیوه های مارکتینگ و بازاریابی قدیم، تبلیغات محیطی تکراری، کاتالوگ و بروشورهای کسل کننده، پیامک های خسته کننده و کارهای روتین را کنار بگذارید. به سمت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی حرکت کنید، اگر هم تبلیغات محیطی می کنید، متفاوت و با پیام های متمایز باشد! در مارکتینگ و تبلیغات و برندینگ خود، جسارت داشته باشید و متفاوت ظاهر شوید، در عین حال دیسیپلین های تبلیغاتی مثل آرم و لوگو و رنگ سازمانی و شعار تبلیغاتی و… را زیر پا نگذارید. مشتری متفاوت شده است، این را درک کنید و برای این مشتری جدید فراتر از تبلیغات کلاسیک، تبلیغ و بازارسازی و بازاریابی کنید.

۴ در کنار مشتری باشید

در سال جدید، تصمیم بگیرید که در کنار مشتری باشید و نگاه تان به مخاطب تغییر کند.

مشتریان را بخش بندی نمایید و باشگاه مشتریان تشکیل دهید. همواره و همه جا کنار مشتری باشید. صدای او را بشنوید، راه های دسترسی مخاطب به خودتان را تسهیل کنید و خدماتی به او دهید تا شگفت زده شود؛ در این صورت است که با چشم خود، تبلیغات دهان به دهان و بازاریابی ویروسی را می بینید و به جای هزینه برای تبلیغات، خودِ مشتریان، تبلیغ کننده شما خواهند بود.

۵ مشاوره و نظرخواهی را فراموش نکنید

کسب و کارهای بزرگ و خلاق، همواره در کنار خود از مشاورینی بهره می گیرند که آنها را در طی مسیر، راهنمایی می کنند.

در سال ۹۵ اگر بودجه دارید لازم است که در زمینه های مارکتینگ و توسعه کسب و کار و نیز حوزه های مالیاتی و حقوقی و بیمه و… از مشاورین نخبه و با تجربه استفاده کنید. اگر بودجه ندارید سعی کنید از افراد با تجربه و دوستان و نزدیکان خود، خصوصا آنها که در کسب و کار و زندگی خود موفق هستند، استفاده کنید. مشاوره خوب و نظرخواهی از افراد زبده و نخبه، شما را در پیمودن مسیر موفقیت، همراهی خواهد کرد.

 

سیـد علـی ناظــم زاده – دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار – موسس دفتر مشاوره و پـژوهش BCR

این نوشته در اسفندماه ۱۳۹۴ به رشته تحریر درآمده و برای چاپ در مجله فراکسب آماده شده است.