هر یک از ما در ابعاد مختلف وجودی مان، ظرفیت هایی بس عظیم داریم که اگر شکوفا شود، بی گمان به موفقیت های زیادی دست پیدا می کنیم. به زعم من موفقیت برای هر یک از ما چونان گاوصندوقی پر از طلا و جواهر و موهبت است که اندک انسان هایی با سختی و مرارت بسیار، کلید این گاو صندوق را پیدا کرده اند! اندکی دیگر توانسته اند به بخش هایی از گاوصندوق دسترسی پیدا کنند و کلیدشان همه طبقات گاوصندوق را باز نکرده است! و عمده انسان ها یا در پی کلید هستند و پیدا نمی کنند! یا کلید اشتباهی پیدا کرده اند و کلیدشان به قفل گاو صندوق نمی خورد! یا در کل دنبال کلید اشتباه رفته اند! و یا اصلا نمی دانند چنین گاوصندوقی درونشان وجود دارد و باید دنبال کلید باشند!

در هر صورت آنهایی موفق هستند که اول بدانند که در دنیا برای هر نفر از ما گاوصندوقی برای موفقیت وجود دارد، دوم بدانند که گاو صندوق چیست و کجاست؟ سوم این که بدانند که باید دنبال کلید مخصوص خود بگردند و نباید در پی گاوصندوق های دیگران و کلیدهای دیگران باشند و چهارم این که بتوانند کلید و صندوق را با هم جور کنند! در این صورت است که می توانند موفق شوند و دیگران را نیز موفق کنند.

بی گمان علت گم کردن کلید مسائل و موضوعات مختلفی است؛

بی گمان بخشی از آن ناشی از وضعیت اقتصاد و فرهنگ و سیاست کشوری است که در آن زندگی می کنیم و بخشی مهم تر برمی گردد به خودمان! مگر در همین شرایط ۴۰-۵۰ سال گذشته در انقلاب و جنگ و تحریم و کرونا و… بسیار کارآفرینان و افراد موفق در عرصه های مختلف اقتصادی و فرهنگی و ورزشی و صنعتی و تولیدی نبوده اند و نیستند که در حال فعالیت هستند؟!  پس گم شدن کلید را فقط به دیگران و محیط و کشور و اقتصاد و فرهنگ معطوف نکنیم، بدانیم که در همین کشور و در همین جامعه و در همین ساختار هم گاوصندوق های زیادی وجود دارد پر از موفقیت و توسعه و تعالی که انسان هایی به آن دست یافته اند و هر یک از ما نیز دارای گاوصندوقی است که باید آن را بیابد و به سمت بازکردن قفل آن حرکت کند.

حال برای آن که به این کلید موفقیت دست پیدا کنیم چه راهکارهایی به نظر می رسد. کتابها و مقالات و سخنرانی های متعدد و مختلفی از برایان تریسی گرفته تا آنتونی رابینز و دارن هاردی و… و از سخنرانان انگیزشی گرفته تا اساتید روانشناسی و معنویت در این رابطه وجود دارد و هر یک به طریقی در این رابطه صحبت کرده اند، همه اینها مهم است و اثرگذار و هر یک به طریقی می توانند ما را به سمت هدف رهنمون کنند. نکته اینجاست که تمامی این تعالیم نیز حتمی و دائمی و ثابت نیست و هر کس باید کلید مخصوص خودش را پیدا کند! باید بدانیم کلید من به قفل شما نمی خورد و کلید شما به قفل دیگری! کلید ثابت و مشخصی وجود ندارد! کلید ها قابل کپی کردن نیستند شاید شبیه هم باشند اما هر یک از ما باید کلید خودمان را پیدا کنیم. اما در اینجا سعی می کنم برخی نکات مهم و اثرگذار در این راستا را مرور کنم.

۱ – برنامه ریزی و عادت های خوب

اگر کسب و کاری داریم و یا می خواهیم کسب و کاری راه اندازی کنیم، اگر کارمند و شاغل هستیم یا بیکار در هر صورت، در وضعیت پیش رو باید برنامه ریزی و سیاستگذاری صحیح مد نظر ما باشد. تمامی سناریوها را بررسی کنیم و برای هر یک آماده باشیم، ریسک ها را بشناسیم و برای ۶ ماه آینده و سال آینده آمادگی لازم را کسب کنیم. بدون برنامه ریزی مکتوب و دقیق و مشورت شده، تصمیمی نگیریم و ریسک ها و شرایط مختلف را بررسی کنیم و هر حرکتی که می خواهیم انجام دهیم با چشمان باز باشد. در تمام طول زندگی خود سعی کنیم اول در هر زمینه ای با برنامه ریزی عمل کنیم و دوم عادت های بد را ترک کنیم و سوم عادت های خوب را با تکرار و تکرار و تکرار، ایجاد کنیم. با برنامه ریزی است که می توان کلید را پیدا کرد و به گاوصندوق موفقیت دسترسی یافت.

۲ – آموزش و آگاهی

کسب آموزش و آگاهی در زمینه های مختلف بازاریابی، مدیریت و موفقیت از مهم ترین زمینه های پیشرفت در شرایط حاضر است. شما در هر شرایطی که هستید برای موفقیت لازم است که آموزش ببینید، آگاهی خود را افزایش دهید، کتاب و مجله بخوانید، در شبکه های اجتماعی سعی کنید از کانال ها و صفحات خوب و ارزنده بهره ببرید و در همایش ها و سمینارها و دوره های کاربردی شرکت کنید… امروز، روز افزایش آگاهی و آموزش است؛ این آموزش هاست که موجب می شود تصمیم بهتری بگیرید و برای اقدامات و حرکات بعدی خود، بهترین ها را انتخاب نمایید. اگر می خواهیم کلید گاوصندوق خودمان را پیدا کنیم باید آگاهی مان را بالا ببریم، باید آموزش ببینیم، باید کلیدها و گنج ها و گاوصندوق ها را بشناسیم و بر اساس آن به سمت جلو حرکت کنیم.

۳ – امید، امید، امید…

همانطور که اشاره کردم، اگر هم کلید گاوصندوق گم شده، اما اصل گاوصندوق جواهر شما هنوز هست…امید به آینده ی روشن است که می تواند موتور محرک فعالیت شما باشد. سعی کنید از افراد و افکار منفی دوری کنید، ورزش کنید، موسیقی گوش دهید، با دوستان مثبت بگردید، از اخبار تلخ سیاسی و اقتصادی برحذر باشید و باور داشته باشید که آینده روشن است و این شما هستید که آینده را خواهید ساخت. هر کس که امیدش را از پیدا کردن کلید موفقیت از دست بدهد، حتما آن را پیدا نخواهد کرد!

۴ دوری از حرص و طمع

به خودتان و افکارتان آرامش دهید، اگر هم یک نفر توانسته با خرید دلار و سکه، پولی و سودی کسب کند، حتما بازی را نبرده است! این موضوع، دلیل بی عرضگی و عقب ماندگی شما نیست… قرار نیست که همه ما با سوارشدن بر گرده دیگران موفق شویم، قرار نیست موفقیت ما توام با شکست همشهریان و هم میهنانمان باشد، موفقیت فقط به دست آوردن پول آن هم از هر راهی نیست! شما هم می توانید موفق شوید، شما هم می توانید پولدار شوید، شما هم آینده خوبی خواهید داشت و همه راه های موفقیت از یک مسیر نمی گذرد؛ حرص و طمع و آز، صفات رذیله ای است که پایان ندارد و اگر هم در کوتاه مدت، پول و سودی عاید ما کند، در بلند مدت، آرامش را از ما خواهد گرفت! اخلاق در اقتصاد و برنامه ریزی مالی را فراموش نکنیم و ببینیم تمام آنهایی که در بلند مدت موفق بوده اند و امروز سعادتمند و رو به تعالی هستند، اخلاقی عمل کرده اند. اگر اخلاقی عمل نکنید، احتمال دارد کلیدی که پیدا می کنید، کلید گاوصندوق موفقیت شما نباشد، کلید گاوصندوق زحمت و حرص و طمع باشد!

۵  – مشاوره

در تمامی مسیر زندگی تان در ایجاد و راه اندازی کسب و کار، تحول کسب و کار، تغییر شغل خود و برای کارافرینی و سرمایه گذاری، از افراد موفق، چه جوان و چه پیر و سالخورده مشاوره بگیرید… مشاوره ریسک شما را کمتر می کند، مشاوره شما را در تجربه های دیگران شریک می کند و مشاوره به شما کمک می کند که حق انتخاب بیشتر و بهتری داشته باشید. مشاور خوب احتمالا توانسته برای افراد زیادی کلید گاوصندوق شان را پیدا کند یا آنها را در دستیابی به کلید راهنمایی کند.

۶ کنترل ریسک ها

شرایط اقتصادی امروز، شرایطی نیست که بتوانید ریسک های بزرگ و خارق العاده بکنید. اگر تغییر مهمی می خواهید ایجاد کنید یا کسب و کاری راه اندازی کنید، حتما درباره سایز آن، بودجه مورد نیاز، هزینه ها، امکانات و برآورد درآمد و سود، به صورت دقیق بررسی های کامل را انجام دهید. یکی از مولفه های مهم موفقیت، ریسک پذیری است اما در هر زمان و مکانی و خصوصا در وضعیت امروز اقتصاد ایران، سعی کنید، کنترل شده ریسک کنید. تنها افراد بسیار معدودی هستند که با ریسک های بزرگ موفق می شوند و شده اند، کلید موفقیت همه ما ریسک های بزرگ نیست!

۷ افزایش مهارت ها

چه جوان هستید و چه پیر، سعی کنید که مهارت هایتان را افزایش دهید. زبان خارجه تان را تقویت کنید، مهارت های کامپیوتری خود را توسعه دهید، طراحی و گرافیک یاد بگیرید ، حسابداری بیاموزید، روی فن بیان و مهارت های ارتباطی تان کار کنید و در هر حوزه ای که علاقه دارید، به مهارت افزایی روی بیاورید. اگر هر جوان ایرانی در کنار درس و تحصیل خود، یک مهارت داشته باشد، شغل و آینده اش بی گمان تضمین است. این موضوع را باور کنید و برای اوقات فراغت تان برنامه ای بریزید که مهارت خود را در حوزه ای خاص افزایش دهید تا بتوانید از این بستر هم کسب درآمد کنید و هم موفقیت خود را افزون کنید و هم از کار کردنتان لذت ببرید.

۸ پیدا کردن جایگاه

قرار نیست همه ما کارآفرین شویم و قرار هم نیست همه ما کارمند باقی بمانیم. ما با بررسی همه جانبه شخصیت و انرژی و ظرفیت هایمان به این واقعیت برسیم که در زندگی اقتصادی و اجتماعی، جایگاه ما کجاست؟ ببینیم دقیقا چه کلیدی را باید پیدا کنیم و چه گاو صندوقی را این شرایط اقتصادی فرصت خوبی است که بهتر و بیشتر این موضوع را جدی بگیریم. بعضی ما با عنایت به شخصیت و ظرفیت مان باید کارمند باشیم، باید برای دیگران کار کنیم و در این زمینه می توانیم بهترین باشیم و رشد کنیم و کم کم مدیر خوبی شویم که مورد توجه کارفرمایان قرار می گیرد. برخی از ما باید شغلی ایجاد کنیم که خودمان مدیر آن هستیم و نیاز به کارمند آن چنانی هم ندارد یعنی باید خوداشتغال باشیم، مشاور باشیم، معلم باشیم، ارایشگر باشیم، ماساژور باشیم، هنرمند باشیم و… اگر شخصیت مان این است به سمت دیگری نرویم و خودمان و دیگران را آزار ندهیم و در همین مسیر موفقیت را دنبال کنیم. برخی دیگر کارآفرین هستند، دوست دارند کار و ارزش و ایده بیافرینند و دیگران برایشان کار کنند، این مسیر هم صعب و سخت و مشکل زاست اگر شرایط و شخصیت و آمادگی آن را داریم وارد این عرصه شویم و اگر شرایطش را نداریم نیاییم انرژی و زمان و بودجه خودمان را در این مسیر تلف کنیم! و برخی دیگر هم باید سرمایه گذار باشند و در برنامه ها و حوزه های مختلف سرمایه گذاری کنند. لذا به قول “کیوساکی” ابتدا جایگاه خود را پیدا کنیم و بعد بر اساس آن حرکت کنیم. این شرایط اقتصادی، می تواند زمان نوزایی خوب و تصمیم مهمی در این زمینه ها باشد.

 

در پایان تاکید می کنم کلید گاوصندوق مخصوص ما  دست همه ماست، ما می توانیم در راستای باز کردن گاوصندوق خودمان، گاو صندوق اقتصاد کشورمان را نیز باز کنیم و با نگاهی مثبت به فرداها، آینده ای روشن برای خود و دیگران رقم بزنیم. به امید آن روز…

منتشر شده در پایگاه خبری سپهر اقتصاد
https://sepehreghtesad.ir/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%da%a9%d9%84%db%8c%d8%af-%da%af%d9%85-%d8%b4%d8%af%d9%87-%d9%85%d9%88%d9%81%d9%82%db%8c%d8%aa-%d8%b1%d8%a7-%d9%be%db%8c%d8%af%d8%a7-%da%a9%d9%86%db%8c%d9%85%d8%9f/